Admission open for CBSE std. 11 science at City Pride School, Nigdi Please go through the link for more details and fill up the Google form to apply for the admission. click on:   Application Form  ::City Pride School recognised the top ranked school of the City in the category of National Curriculum in the servey conducted by the Dexter Consultancy Private Ltd ::City Pride School has received "Best Enterprising School Award" in the Innoventure Intelligence Plus National Level competition 2020::CPS star Siddhesh Niphadkar shining as Youngest Achiever of INDIA BOOK OF RECORD::City Pride School has been awarded as The School of the Nation Award 2018-19 by Funtoot::Remarkable achievement in Maharashtra state scholarship Exam. 10 students from City Pride School appeared in the CBSE State Merit List::City Pride School once again secured top position in the category of Screen time management conducted by Times school Online education survey 2020::City Pride School gives preference to Konkani linguistic community for admissions::The best school, City Pride School receives International School Award 2019-2022 by British Council::India's School Merit Awards 2019 has been declared and City Pride School is Ranked Number 1 in India under the Top CBSE School for the parameter "Value for Money"
 
Inter School Competions
 
The following Award School has win in Inter School Competions
 

   

CPS students excel at Sardar Patel Balspardhak Exams

In a state-level SST olympiad by Samarth Educators, Five students from CPS have got themselves a unique chance! They will all work with Administrators of Municipal corporations, eg. Public welfare officers; Public representatives of their constituency and solve challenges before society!

 

Registered students of Std 7 Eloquest had cleared round one. Throughout Maharashtra, only 63 students were shortlisted.
From City Pride School Nigdi, successful candidates are as below: 
 
1. Sarthak Babar
2. Advika Kankhar
3. Madhav Kulkarni
4. Atharv Biradar
5. Kaustubh Uthale


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

International Innovation Summit 2021.

   This summit was hosted for students studying across different countries and schools.
A group of 20 students from each school have participated as an Innovation Ambassador.
At the summit, the students had several activities to participate in and showcase their skills and talents. Our students have also made efforts to push their limits and participate in their activities.

   City Pride School student's achievements-

   Satyaj Hedaoo from Class V ( to be a 'Missile Man' )and Nilay Surana from Class X of City Pride School, Nigdi, for being awarded the 1st Rank as Global Toppers, for this Summit.

Also our achievers Anvi Belsare from Class 6, awarded as a Global topper for the Extempore Activity.

   
Another amazing innovation video by our student Riddhi Vaidya from std 10th in the International Innovation Summit.

   https://www.facebook.com/CityPrideSchoolNigdi/videos/299481128507124/


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

City Pride School, Nigdi

Innoventure Intelligence Plus Competition 2020

City Pride School always takes an initiative to participate in various competitions that explores different innovative concepts and ideas in the children. Innoventure - IntelligencePlus is also one of the concepts which includes Creativity and Innovation, Thinking Skills, Problem Solving, Communication Skills, Social and Emotional Learning along with essential practical life skills that can be nurtured in children from a very young age. 

Number of Students participated in this competition:

Round 1 – Number of students participated - 31

Round 2 – Number of students shortlisted - 22

Finale: Round 3 – Number of students shortlisted – 11

City Pride School, Nigdi has got "Best Enterprising School Award" in the Innoventure IntelligencePlus National Level competition held on 19th April 2021.

   Master. Satyaj Hedao received an award as a National Winner for Grade 4. It was an amazing experience listening to his speech too... 


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

City Pride School, Nigdi

National Jalmitra Elocution Competition 2021

Rotary Club Sinhagad, Pune and Shabdsahyadri Foundation announced their Annual awards. In Elocution Competition, our students had participated in High School category as well as Open Category and won prizes in both the categories.

Following students won the prizes:

1) Kabir Bhasin - Class 2nd Peace - Rs. 1000 cash prize, memento & certificate.

2) Aayush Mangire - Class 7th Vigour - Rs. 5000 cash prize, memento & certificate.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

City Pride School, Nigdi

The International Adolescent Summit 2020 on LIFE SKILLS, HEALTH, SAFETY & SCHOOL WELLBEING

“The International Adolescent Summit” was organized for the students by the National Book Trust, India (Ministry of Education, Government of India) from 18th December 2020 to 6th January 2021.” The purpose of this innovative program was to help the students foster a newer understanding of 21st century skills, promoting values, developing gender sensitivity, health and well-being.  City Pride School had participated in the different competitions and activities organized during the Summit.

SCHOOL RECEIVED A CITATION FOR PARTICIPATING IN THIS EVENT.

Following students received special appreciation certificates for their incredible work.

Event Name

No of Students

Name of Students

Grade

Group I (6th to 8th Std Students)

Utopia – Painting

(2 students)

2

Nidhi Fegade

Vihaan Goyal

7

7

Sur Sangam –Indian Classical Dance Dance (1 student)

1

Aarsha Sadan

8

Group II (9th to 12th Std Students)

Utopia – Painting

(2 students)

2

Shreya Dashmukhe

Manasi Yeole

9

9

 


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

City Pride School, Nigdi

Dr. Homibhabha Balvaidnyanik Spardha 2020-21

   Dr. Homibhabha Balvaidnyanik Spardha 2020-21, 3 level exam was conducted online this year.

   Total students appeared- Std-6th - 75 students

                                          Std 9th - 27 students

    

   Level 1 qualified by- Std 6th- 12 students

                                 Std 9th – 2 students

   Level 2 qualified by- Std 6th – 1 student- Kuhu Saraf

   Level 3- Kuhu Saraf is going to attend the online project/viva round on 25th April 2021.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

City Pride School, Nigdi

IMO RESULTS 2020-21

Sr. No.

Class

Name

Zonal rank

International rank

Medals

 Class 3  

1

3

SHAURYA PRASHANT PATIL

69

75

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

2

3

AAROHI SANDEEP AVHAD

40

43

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

3

3

SHRAVYA RAVIKANT SALUNKHE

8

8

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

4

3

SWARA NANDKUMAR GURAV

42

45

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

5

3

PARTH SATISH KULKARNI

51

57

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

6

3

RAHINI BADOLIA

10

10

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

7

3

AARADHYA PRASHANT JIWATODE

49

53

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

8

3

SACHI ATUL DEVSHATWAR

4

4

Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence

9

3

 

HARSH NILESH PATIL

2

2

Gifts Worth Rs. 1000/- + International Silver Medal + Certificate of Outstanding Performance

10

3

ANULEKHA S NAMBIAR

40

43

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

11

3

AAYUSHI PRAFUL BHALGAT

39

42

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

12

3

AKSH AJAY BANKA

8

8

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

13

3

SANAYA PANKAJ SANSARE

30

32

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

14

3

ARISHA SANTOSH KUMBHAR

4

4

Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence

15

3

 

SAANVI GANDHI

1

1

Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance

Class 4 

16

4

AVANEESH PRASHANT THAKARE

13

13

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

17

4

ASMI AVINASH PAWAR

8

8

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

18

4

SPANDAN BHOSALE

57

60

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

19

4

DIVYAM ABAHY SARAF

61

65

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

20

4

VARDHAN PRASHANT SURANA

1

1

Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance

21

4

ABHISHEK SINGH

93

107

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

22

4

GHANASHYAM S DESHPANDE

4

4

Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence

23

4

AARNAV MAKARAND INDURKAR

13

13

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

24

4

AADYA SANTOSH JAMBLE

76

84

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

25

4

AARNA MALEGAONKAR

4

4

Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence

 Class 5 

26

5

RUSHIL ROUT

14

15

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

27

5

DHRUV DHANESH PAREKH

4

4

Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence

28

5

PRANAV MANOHAR PATIL

52

70

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

29

5

DEVANSH S NARKE

51

69

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

30

5

SARTHAK DEEPAK CHAUDHARI

8

9

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

31

5

VEDANT AFRE

10

11

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

32

5

ESHAN AMMBALAL GURRAM

34

44

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

Class 6 

33

6

ARNAV PRASHANT KOTHAWADE

176

284

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

34

6

TANMAYEE VIRENDRA ATHAVALE

1

1

Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance

35

6

MAHAJAN ATHARVA SACHIN

142

216

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

36

6

SWARA SHENDE

206

247

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

Class 7 

37

7

SARTHAK PANDURANG BABAR

114

327

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

38

7

OJAS MUKESHKUMAR JAIN

12

20

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

39

7

SUJAY S SINDAGI

40

86

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

40

7

MAHANT ABAHY SARAF

94

273

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

Class 8 

41

8

PRATYUSH PRATAP PATIL

137

374

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

42

8

SUMEDHA VIKAS MUMMIGATTI

104

270

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

43

8

SAYALI RAVIRAJ GAIKWAD

168

462

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

Class 9 

44

9

MUDIT SHIVANT BEHRA

124

356

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

45

9

PARTH

183

614

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

46

9

HRISHIKESH VILAS WALE

172

544

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

47

9

 

TANISHKA ATUL DOIPHODE

2

2

Gifts Worth Rs. 1000/- + International Silver Medal + Certificate of Outstanding Performance

Class 10 

48

10

PAARTH ARORA

7

19

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

49

10

ARNAV THORAT

75

321

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

City Pride School, Nigdi

Seed the Future Entrepreneurs 2021

Our students of Std 8 and 9 participated in an International level program the “Seed the Future Entrepreneurs” organized by LaFondation Dassaults Systems in the month of March 2021. As part of this program a team from selected schools, comprising of a passionate teachers and 5-6 bright students is formed to make an imaginary start-up company. They designed a product of their dream, manufactured it using 3D Printing, developed a marketing campaign for their product and representing school in a playful competition.

Our students Afrah Chopdar, Chinmayee Vibhute, Gargee Patade, Sampann Sangai, Yash Bhavale and Ayaan Ansari have made a special product for special purpose- #WIN-GLA-VAC (Window Glass Vaccum Cleaner). It revolves around a Simple Fundamental “A clean Home is Happy Home”. The students worked in ATL Labs , designed the product in XDesign Software and made their dream product.
We received Rs 7000 as Appreciation Award from the jury members.

Well done team and mentors Arati Ram Kumar and Khairkar sir.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

City Pride School, Nigdi

Vivekananda Young Explorer Contest January 2021

 

TickLinks in partnership with Ramakrishna Mission Science Centre conducted Vivekananda Young Explorer contest online in Jan 2021 for English, Maths and Science for children to promote Fun learning through real life applications and projects.

CPS feel happy to share that Spruha Bidkar bagged the certificate of Excellence by coming in the top 1% in Std 1-3 group in . She submitted the project based on the theme: Creativity with 2D shapes (Maths).

Well done Spruha, Keep it up!


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

City Pride School, Nigdi

 National All Rounder Championship 2021 conducted by KidEx Venture Pvt. Ltd, Gurgaon  

   KidEx Venture Pvt. Ltd. based at Gurgaon recently conducted a National All Rounder Championship. The competition comprised of total 30 activities based on Cognitive intelligence, Physical, Social-emotional, language & Communication, Creativity & Imagination Aptitude.

Aarav Shah from LKG stood first in the competition at National level.

There were category wise prizes as well as region, state and city wise prizes too.

Following are the champs who got the prizes, in their group at various categories

All rounders in Western Zone:
Theia Bhong stood first, Sia Rapelli stood 2nd  in age group 4 years,
Aaradhya Mahajan stood 3rd in age group 6years in the western Zone.

Language and communication at National level.
Dakshita Dave (age group 6 years) stood 1st, Aaradhya Mahajan (age group 6 years) stood 1st in Language and communication at National level.

Sia Rapelli , in age group 4 years stood 1st in Cognitive intelligence at National level.

Very well done little champ, CPS is proud of you!

    


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

A student of City Pride School, Nigdi branch - Siddhesh Niphadkar (Std 7)  has made a record with "INDIA BOOK OF RECORD" as Youngest To Cover 100KM on Bicycle in Minimum hours under IBR 2021. He Received Achievers pack yesterday From Delhi Chief Minister Office. Containing GOLD Medal with India Flag Colour String, INDIA Badge, IBR Pen, IBR ID card, IBR Car Stickers.

 


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

City Pride School, Nigdi

NSO 2020-21

Final Result

 

S. No.

Class

Name

Zonal rank

International rank

Medals

Class 3 

1

3

SHAURYA PRASHANT PATIL

37

39

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

2

3

RUJUTA PRASAD WAIKAR

24

24

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

3

3

MAANAS SAGAR PATIL

48

52

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

4

3

SHRAVYA RAVIKANT SALUNKHE

1

1

Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance

5

3

TVISHA SOURABH KANKHAR

22

22

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

6

3

SWARA MILIND SAINDANE

15

15

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

7

3

RIYA DHABALE

50

55

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

8

3

ARJUN ABHAY KULKARNI

23

23

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

9

3

RAHINI BADOLIA

48

52

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

10

3

VEDANT SHREYASH THAKRE

50

55

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

11

3

SHRAVI SAGAR KUTE

47

51

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

12

3

SACHI ATUL DEVSHATWAR

44

48

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

13

3

HARSH NILESH PATIL

48

52

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

14

3

AKSHARA REDDY CHAMAKURI

15

15

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

15

3

DARSH MEHTA

60

67

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

16

3

AAYUSHI PRAFUL BHALGAT

1

1

Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance

17

3

AKSH AJAY BANKA

16

16

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

18

3

RAJVEER BOTHE

6

6

Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Bronze Medal + Certificate of Zonal Excellence

19

3

ARISHA SANTOSH KUMBHAR

28

28

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

 Class 4  

20

4

VARDHAN PRASHANT SURANA

41

53

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

21

4

HARDIKAR RADHA SHRAVAN

42

54

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

22

4

AVANEESH PRASHANT THAKARE

40

52

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

23

4

ARYA PRAMOD KATHE

67

84

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

 Class 5  

24

5

ISHAN RAHUL DEOKAR

23

36

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

25

5

RUSHIL ROUT

46

70

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

26

5

ANVI SUYOG BELSARE

74

111

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

27

5

PRANAV MANOHAR PATIL

9

13

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

28

5

ESHAN AMMBALAL GURRAM

58

88

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

 

Class 6 

 

29

6

TANMAYEE VIRENDRA ATHAVALE

25

44

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

30

6

VASUNDHARA MAHADIK

93

146

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

31

6

MAHAJAN ATHARVA SACHIN

81

127

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

32

6

ANURAG GANGADHAR SOPPA

128

199

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

33

6

PUSHKAR DHANESH DESHPANDE

5

8

Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Silver Medal + Certificate of Zonal Excellence

Class 7  

34

7

ADVIKA KANKHAR

84

128

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

35

7

OJAS MUKESHKUMAR JAIN

6

9

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

36

7

DHRUV NILESH BORKAR

83

127

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

37

7

SOHAM VISHWANATH KULKARNI

76

115

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

 Class 8 

38

8

NIPUN TIWARI

189

329

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

39

8

SUMEDHA VIKAS MUMMIGATTI

34

60

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

40

8

MAHI PARAG KARNAWAT

164

290

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

41

8

AARSHA RAJITH SADAN

182

320

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

 Class 9   

42

9

ADITEE MOHAN NALAWADE

47

89

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

43

9

SIDDHANT KUNACHI

74

149

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

44

9

AARJAV ANKUSH MUKKIRWAR

135

262

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

 Class 10  

45

10

JAGRUTI ATUL DEVSHATWAR

26

63

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

46

10

SHREYA NIKHIL SANSARE

272

581

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

47

10

MOKSHADA CHANDRASHEKHAR NEHETE

192

410

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

48

10

AKSHITA BHANGALE

110

240

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

49

10

ARNAV THORAT

8

26

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

National Children's Science Congress NCSC 2020-21

 

CPS feels very happy and proud to share with you all that 5 projects from our school got selected at District Level.

1 got selected for State Level and the same project won at State Level of NCSC.

From all over Maharashtra 14 best projects were selected and ours is one among the best 14.
The winners were felicitated by the heads of Science Centre and Marathi Vidnyan Parishad.

    

         CITY PRIDE SCHOOL

                        NCSC PROJECT PARTICIPANTS LIST (2020-2021)             

 

S.NO.

GUIDE TEACHERS

PARTICIPANT'S NAME

PROJECT TITLE

Achievement

 

 

1

 

Kamiya Sharma 

Sampann Sanghai Std-8

Non contact temperature assessment device

 

 

Pallavi Chaudhari

Chinmayee Vibhute Std-9

 

2

 

Kapil Hole

Ayush Pawar

Rapid Safe Senso Check

 

 

Vaishali Hargude

Mangirish M.

 

3

 

Rasika Kulkarni

 

Arpit Kataria Std-7

Sustainable societies in smart cities 

 

Won at State Level

 Amogh Hirwe Std -7

 

4

 

 

Rekha Krishnaprasad

 

Tanishka Kulkarni Std-8

Bio- degradable sanitary pad using bamboo and tapioca starch 

 

Aarsha Sadan Std-8

 

 

5

 

Rekha Krishnaprasad

 

Siddharth Kunachi Std-9

Using an Eco-friendly material for reduction of plastic usage on a large scale.

 

 

Nandana Rajesh Std-9

    


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Bebras Computing Challenge 2020

   The Bebras Computing Challenge introduces computational thinking to students. It is organized in over 30 countries and designed to get students all over the world excited about computing. Each participant gets 45 minutes to answer 15 multiple-choice questions that focus on computational and logical thinking.
This time the student participation number was 103,114 in age groups 8-18 in 7 languages across 19 states.
In the group Aaryabhat following students from Nigdi got National 1st Rank.

   Aksh Banka
Arisha Kumbhar
Abha Tornekar
Saisha Desai


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Cyber Champ 2021 – Inter School Computer Competition
organised by City Pride School
in association with Persistent Foundation

   Following students bagged the prizes in various events

   MS Paint Junior
Akshara Reddy (Std 3) – Winner
Rahini Badolia (Std 3) - 1st Runner up

   MS Paint Senior 
Satyaj Hedaoo (Std 4 ) – Winner
Rajavi Shinde (Std 4 ) – 2nd Runner up

   Ideas and Innovation
Aryan Choudhari (Std 8)- Special Mentioned


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

COMPUTER INTELLIGENCE EXAM 2020-21
ORGANISED BY JNANA PRABODHINI NAVNAGAR VIDYALAYA

Following students bagged Certificate in CIE 2020-21
Satyaj Hedaoo- Secure 2nd Rank in MS Paint Competition (Sr Group)
Rahini Badolia –Secure 3rd rank in MS paint(Jr. Group)
Swara Saindane –Secure 3rd Rank in MS Paint (Jr. Group)


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

IPM 2020 Meg Final 

Results

Sr.No.

Name

Std

Rank

Certificate Type

Prize

1

Chordia  Sarthak  Sachin

3

32

Merit

448

2

Malegaonkaraarnashailesh

3

67

Merit

400

3

Karamchandani Himansh Manish

3

96

Merit

381

4

Pawarasmiavinash

3

96

Merit

381

5

Kathearyapramod

3

104

Merit

350

6

Kulkarnisiddharthashutosh

3

158

Merit

300

7

Vardhan Prashant Surana

3

173

Merit

300

8

Narwade Arnav Dadarao

3

180

Merit

300

9

Kulkarnianshulbhushan

3

216

Merit

250

10

Parekh Dhruv Dhanesh

4

14

Merit

500

11

Rout Rushil

4

50

Merit

404

12

Shete Sai Sunil

4

50

Merit

404

13

Kurkure Shruti Chetan

4

62

Merit

400

14

Narke Devansh Sachin

4

62

Merit

400

15

Patil Pranav Manohar

4

62

Merit

400

16

Prabhu Smera Yatin

4

85

Merit

400

17

Gambhire Lavanya Sachin

4

114

Merit

350

18

Gurram Eshan Ammbalal

4

123

Merit

350

19

Chaudhari Sarthak Deepak

4

134

Merit

350

20

Rathi Devesh Pradeep

4

147

Merit

329

21

Afre Vedant

4

154

Merit

300

22

Jambhekar Rishita Ajit

4

154

Merit

300

23

Khire Atharv Vivekanand

4

154

Merit

300

24

Mujumdar Shaurya Shirish

4

154

Merit

300

25

Ambikar Ananya Sarang

4

180

Merit

300

26

Palempati Vishruth

4

185

Merit

300

27

Bhowmik Spandan

4

201

Merit

250

28

Sindagi Sumeet Shrikrishna

4

202

Merit

250

29

Shende Swara Mahendra

5

14

Merit

500

30

Agarwal Siddhant Rajesh

5

26

Merit

500

31

Saraf Kuhu Sharad

5

94

Merit

400

32

Athavale Tanmayee Virendra

5

133

Merit

350

33

Shah Himani Hitesh

5

140

Merit

350

34

Kothawade Arnav Prashant

5

200

Merit

267

35

Jain Ojas Mukeshkumar

6

9

Merit

833

36

Saraf Mahant Abhay

6

115

Merit

350

37

Hirve Amogh Achyut

6

132

Merit

350

38

Kankhar Advika Sourabh

6

224

Merit

250

39

Sindagi Sujay Shrikrishna

6

234

Merit

200

40

Uthale Kaustubh Sunil

6

239

Merit

200

41

Doiphode Tanishka Atul

8

42

Merit

425

42

Behra Muditshivant Maheshkumar

8

85

Merit

400

43

Aherrao Pranav Prafulla

8

106

Merit

350

44

Lokhande Jaideep Niket

8

118

Merit

350

45

Kulkarni Paras Chandrakant

8

126

Merit

350

46

Oruganty Arnav Anshuman Rao

9

32

Merit

450

47

Thorat Arnav Gorakshnath

9

32

Merit

450

48

Arora Paarth Jitender

9

45

Merit

450

49

Kulkarni Rutu Pradyumna

9

63

Merit

400


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

International English Olympiad 2020

Results

Gold Medal of Excellence:  22 students

Medal of Distinction        :   09 students

Zonal Bronze Medal + Certificate of Zonal Excellence  : 01 student

International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance  : 01 student

Sr. No

Class

Name of the student

Awards Won

1

3

AAROHI SANDEEP AVHAD

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

2

3

PARTH SATISH KULKARNI

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

3

3

ABHA TORNEKAR

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

4

3

MITANSH SARAF

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

5

3

AKSHARA REDDY CHAMAKURI

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

6

3

ZIDANE YUSUF

Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Bronze Medal + Certificate of Zonal Excellence

7

3

AMEYA TUSHAR YADAV

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

8

3

SHARVARI AMOL PHULE

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

9

3

AKSH AJAY BANKA

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

10

3

YUKHTAH SAMEER DESHMUKH

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

11

3

RAJVEER BOTHE

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

12

3

JIYA ARUN MITTAL

Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Certificate of Outstanding Performance

13

3

ABHINAV THAKRE

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

14

4

AAROHI BHALERAO

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

15

4

AKHIL AKSHAY DESHMUKH

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

16

4

ARYA PRAMOD KATHE

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

17

4

AADYA SANTOSH JAMBLE

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

18

5

ADVAIT KULKARNI

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

19

5

DEVESH PRADEEP RATHI

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

20

6

GARGI DESAI

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

21

6

ANIRUDH BALIGA

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

22

6

ANSHIKA DESHMUKH

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

23

7

- SIDDHI MAHESH DESAI

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

24

7

ADVIKA KANKHAR

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

25

7

OJAS MUKESHKUMAR JAIN

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

26

7

ANKITA THAKARE

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

27

8

SAMAY SATISH PAI

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

28

8

TANVI KONDEDESHMUKH

Medal of Distinction + Certificate of Distinction

29

8

MANASVI KSHIRSAGAR

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

30

8

ADITYA DNYANESHWAR GAIKWAD

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

31

9

MUDIT SHIVANT BEHRA

Gold Medal of Excellence + Participation Certificate

32

9

AKSHAT KAKADE

Medal of Distinction + Certificate of Distinction


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Monoact Competition 

   Sanvi Bhake student of Std 6 Hope bagged 1st Prize in Monoact competition organised by Akhil Bhartiya Marathi Natya Parishad Pimpri Chinchwad , which was conducted on 14th February 2021.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Unified Cyber Olympiad - 2020

Results

Sl.No

STUDENT'S NAME

CLASS

ALL INDIA RANK

 ACHIEVEMENT

1

RITVI SHETTY

3

78

National Achiever (Top100).

2

TVISHA KANKHAR

3

128

Class Second Ranker of class in school

3

JIYA ARUN MITTAL

3

146

Class Third Ranker of  class in school

10

SATYAJ HEDAOO

4

381

CLASS TOPPER of class in school

11

SHETE SAI SUNIL

5

75

Congratulations! National Achiever (Top100).

12

VEDANT AFRE

5

92

Congratulations! National Achiever (Top100).

13

SUJAY S SINDAGI

7

177

CLASS TOPPER of class in school

14

SAYALI RAVIRAJ GAIKWAD

8

139

CLASS TOPPER of class inschool

15

PARTH

9

135

CLASS TOPPER of class in school


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

ROBOCOM 2020-21 - Inter-School Computer Competitions

Organised by G.K.Gurukul in association with India First Robotics

   Following students bagged prizes in the final rounds conducted online on 20th February 2021 and received certificate, medal & gift voucher.

   Anish Dike - 1st prize in MS Paint (Jr. Group)

   Anay Gawande - 2nd prize in MIT App (Sr. Group).


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Cyber Genius 2020
(Inter School Virtual Computer Competition)
Organised by Dr. Kalmadi Shamrao High School

   Following CPS students bagged the prizes :
Rahini Badolia (Std 3) – 3rd Prize (Ms Paint)
Satyaj Hedoo (Std 4) – 3rd Prize (MSW LOGO)


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Interschool Compuskills Championship 2020

   
Acharya Shree Vijay Vallabh School in association with CSI, MKCL, TCS and Rotary Club of Poona Midtown and Daily Maharashtra Times as a media partner has organized competition ‘Interschool Compuskills Championship 2020’ using SCRATCH as a tool.
Our budding programmers Anvi Badve (Std 8) and Arya Gurale (Std 8) bagged 2nd prize for their Scratch project "Atmanirbhar Bharat" and received trophy, cash prize and certificate.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Maharashtra State Scholarship Result

   Once again fantastic results in Maharashtra state scholarship. As many as 10 students from City Pride School appear in the state merit list. 

   Only top 50 students from the entire CBSE schools in the state are considered for the merit list, so it's very difficult to make it into the merit list of CBSE.

   It's the highest number of merit holders from a single CBSE school in the state for both std.5 and std.8

   Congratulations champs and also the teachers and  Mrs. Amita Pandit Madam for the focused efforts  !!

    

Maharashtra State Scholarship Result

 

Pre-upper Primary (PUP) Scholarship Exam Std 5

 

State Level CBSE Merit List

 

Sr. No

Merit Rank

Name of the Student

Percentage

1

2

Vasundhara Sanjay Mahadik

90.1408

2

2

Tanmayee Virendra Athawale

90.1408

3

3

Arnav Prashant Kothawade

89.4366

4

6

Atharva Sachin Mahajan

87.3239

5

7

Pushkar Dhanesh Deshpande

86.6197

6

12

Bhargab Bishwambhar Mishra

83.0986

 

Pre-Secondary School (PSS) Scholarship Exam  Std 8

 

State Level CBSE Merit List

 

Sr. No

Merit Rank

Name of the Student

Percentage

1

3

Tanishka Atul Doiphode

88.6667

2

5

Aarjav Ankhush Mukkirwar

86.6667

3

7

Apoorv Kiran Jamade

84.6667

4

10

Mudit Mahesh Behra

82.6667

 

 


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

   City Pride School feel proud to share that one of our student Avni Belsare from Class 5 was National winner of IntelligencePlus 2019. This year she is selected  as one of speaker for the webinar. 

    


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

 KinderUni curiosity contest

organised by Goethe Institute 

in the month of September

   The students had to shoot themselves asking a question related to science and technology, about which they are curious.  Out of hundreds of questions sent by Students from different schools across Maharashtra, questions of only 15 Students have been selected.  Tanmayee Athavale from 6 Vigour is one of them. She now stands a chance to participate in the live workshop with Joachim Hecker (an expert who will be conducting the workshop on science and technology and will be answering the questions of the kids in a playful manner)


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

"NatyaChata"

organised by Balrangbhumi Parishad Pune.

Saanvi Bhake bags First prize in 'Ekpatri'(one act play) And Third prize in "NatyaChata" organised by Balrangbhumi Parishad Pune. Congratulations Saanvi.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Marathi elocution competition 

organised by Hindu Jagruti Nyas, Mumbai.

 Anvi Belsare from 5th class bagged first prize at Marathi elocution competition on the topic "Lokmanya Baal Gangadhar Tilak" on the occasion of 100th death anniversary of Lokmanya Tilak organised by Hindu Jagruti Nyas, Mumbai.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Online drawing competition" My friend Bappa 2020"

organised by Sakal Young Buzz.

We feel happy to share the success of our students

   Vihan Goyal -  Winner  ( Std 7th and 8th Group)

   Sanvi Bhake - Consolation prize (Std 4th to 6th Group)


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Success in German Language video making Project on Sustainability
 
We are happy to share that , from Total 50 PASCH BKD students, who excelled FIT exams and the MMB’s oral interviews, participated in a regional project on the topic ‘Sustainability(Fridays for Future: How to make the earth sustainable?).
 
As a concluding part of the workshop, the children were divided into mixed groups of chidren from different countries. They made the videos on the relevant topics. The results were declared today. There are two winner groups with 4 participants each.
 
The winning group "ECOLUTIONARIES” had two class X students from CITY PRIDE SCHOOLUpadnya Phadke and Aarchi Ranbhare.
 
Our students not only bagged the #first #prize but they will also be funded with 300 Euros to develop their idea further. They will also receive a goodie bag and gift voucher from their Regional Goethe Institute, Pune along with certificates.
 


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

City Pride School, Nigdi

Std 10th CBSE Board Exam 2019-2020 Result

Toppers are:
1.Vedant Sameer Taegaonkar 494/500 and 98.8% .
2. Riya Amar Shah- 493/500 and 98.6% .
3. Arnav Santosh Kumbhar-492/500 and 98.4%

   Out of total 134 students ,

   41 Students secured between 95- 100%

   48 Students secured between 90- 95%

   31 Students secured between 90- 80%

   9 Students secured between 79- 70%

   3 Students secured between 69-60%

   2 Students secured between 59-57%

   Subjectwise Toppers:

   23 Students secured 100/100 in Mathematics

   13 Students secured 100/100 in German

   1 Student secured 100/100 in Marathi

   1 Student secured 100/100 in Science

   4 Students secured 100/100 in Social Science


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   


Reading competition

organized by Goethe Institute Pasch Pune.

   City Pride School has bagged maximum (total 4 prizes) in a reading competition.

   Result of the same is as follows :

   1st Prize
Upadnya Phadke , 10th std.
Arya Deshpande , 10th std.

   2nd Prize -
Anusha Bardiya, 10th std.

   3rd Prize
Amogh Deshpande, 19th std.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Dr Homibhabha Young Scientists Exam Results

   We are proud to share that in Dr. Homibhabha Young Scientists Exam, CPS bagged total 1 gold medal, 2 silver medals, 2 bronze medals.

   Std 6th:
Ojas jain - Gold medal
Kaustubh uthale - Silver medal
Amogh hirve - Silver medal
Tanuj shah - Bronze medal

   Std. 9th:
Arnav Thorat- Bronze medal

   Congratulations children and teachers for this wonderful achievement


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

   City Pride School feels proud to share that  Arham Bardiya of std 4 participated in poster making competition of Jain social Group PCMC. He bagged 1st prize in - under 10 group. Well done Arham!!


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Eloquest

   CPS feel proud to share that Akshat Kakde and Parth Bedekar have won Special Mention Awards in Skillsphere Online Model United Nations held recently.

   The committees were :
UN Committee for Science and Technology
UN committee on Environmental Protection.

   They represented our school online among 16 schools from Banglore, Indore, Mumbai, Jaipur and Pune.

   Other 10 children had also participated and thoroughly enjoyed the event.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Science Olympiads 2019

Results - Level 2

SOF INTERNATIONAL ENGLISH OLYMPIAD

Student's Name

International Rank

Zonal Rank PUNE (MAHARASHTRA)

Awards Won : International / Zonal

DEOKAR NITI SANDEEP

34

5

Gifts Worth Rs. 1000/- + Certificate of Zonal Excellence

PENDSE NAVANI NIRANJAN

165

22

Certificate of Zonal Excellence

 

 

 

 

SOF NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD

Student's Name

International Rank

Zonal Rank PUNE (MAHARASHTRA)

Awards Won : International / Zonal

 

 

 

 

MISHRA BHARGAB

77

21

Certificate of Zonal Excellence

LOKHANDE JAIDEEP NIKET

141

20

Certificate of Zonal Excellence

 

 

 

 

SOF INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD

Student's Name

International Rank

Zonal Rank PUNE (MAHARASHTRA)

Awards Won : International / Zonal

ATHAVALE TANMAYEE VIRENDRA

16

3

Rs. 1,000 + Zonal Bronze Medal + Certificate of Zonal Excellence

SINDAGI SUJAY SHRIKRISHNA

133

23

Certificate of Zonal Excellence


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Indian Talent 2019-20
Results – Level 2

Sr No.

Class

Student Name

Rank

Awards

1

03

Surana Vardhan Prashant

19

Excellence Medal Award

2

03

Hedaoo Satyaj Ruturaj

2

State Topper - Rs.2000 Scholarship

3

04

Kulkarni Advait Rushikesh

16

Excellence Medal Award

4

04

Rathi Devesh Pradeep

Nt-4

National Topper - Tablet Winner

5

05

Mishra Bhargab

11

Excellence Medal

6

08

Behra Muditshivant M

20

Excellence Medal Award

7

08

Vanarse Parth Prashant

4

State Topper - Rs.1000 Scholarship

8

09

Thorat Arnav G

13

Excellence Medal Award

9

10

Kumar Mansi Ram

14

Excellence Medal Award


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

BRAINSTORMM SPELL BEE

Level 2 - Results

In the 2nd Level Spell Bee exam which was held on 12th January,2020 228 students have qualified out of 267 students for the 3rd Level. The Top 5 and 4 Rank Holders were felicitated with a certificate and cash prize while the Top 3, 2 and 1 Rank holders were honoured with a trophy and encyclopedia was given as an addendum to the Top 1 Rank Holders.
Below is the list of the Top 5 Rank Holders:

Name

STD

Rank

Bhargab Mishra

V

Rank 1

Vedant Afre

IV

Rank 1

Hardik Sonawane

III

Rank 1

Rahini Badolia

II

Rank 1

Advait Kulkarni

IV

Rank 2

Rushil Rout

IV

Rank 2

Smera Prabhu

IV

Rank 2

Akshara Reddy

II

Rank 2

Daksh Mehta

II

Rank 2

Devesh Rathi

IV

Rank 3

Anaya Surana

III

Rank 3

Satyaj Hedao

III

Rank 3

Anulekha Nambiyan

II

Rank 3

Parth Arora

IX

Rank 4

Nimisha Joshi

VIII

Rank 4

Tanmayee Athavale

V

Rank 4

Pushkar Deshpande

V

Rank 4

Jainam Kuwad

III

Rank 4

Aryan Unnakar

III

Rank 4

Saee Deodhar

III

Rank 4

Shreyansh Kadam

I

Rank 4

Abheer Vibhute

I

Rank 4

Advika Khankar

VI

Rank 5

Atharva Khire

IV

Rank 5

Ameya Yadav

II

Rank 5

Aryan Talele

II

Rank 5

Arya Parande

II

Rank 5

Anisha Kumbhar

II

Rank 5

Maanas Patil

II

Rank 5


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Aavishkar Inter-school Competition

Organised by S. B. Patil School, Ravet.

CPS students Bhomik and Aneesh from STD -6 bagged 2nd Prize in Aavishkar competition for the their Mathematical Models.

   The theme was : Maths with fun
Our students presented models on , addition of integer numbers and symmetry of the geometrical shapes.

    


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Marathi Bhasha Olympiad 2020

Following City Pride School, Nigdi  students  got special prizes in top 25 rankers in Maharashtra State. 

    

   1. Swara Moholkar (Std 3)

   2. Anvi Belsare (Std 4)

   3. Sanvi Bhake (std 5)

   4. Tanmayi Athawale (Std 5)

   5. Arnav Kothawade (Std 5)


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Water Olympiad 2020
Organised by Rotary Club

   CPS feel proud to share that Raj Taware of  Std. 9th bagged 2nd prize in water quiz organised by Rotary Club (8th to 10th group).
He won a trophy, certificate and trip to Hyderabad ISRO.
Well done Raj ! Keep it up !!


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Innovision2020 competition

organised by Zeal Education Societys Dnyanaganga English Medium School

    The team members  Akshat Kakade , Krisha Bobade and Chinmayi Pethkar from Std 8th presented  Mud separator project and bagged  the 1st prize. It was a model showing Mud/Sludge collector in dams or lakes to increase the storage capacity.

   The Judges were impressed with the idea and presentation.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Cyber Genius Inter-school Computer Competition

organised by Dr. Kalmadi Shamrao High School

   CPS students Sanika Deshmukh, Laxmi Lahoti and Aryan Badhe from Std 8 bagged 3rd prize in ICT innovation competition.